Jdi na obsah Jdi na menu
 


hrad Střmen

10. 3. 2017

Adršpašsko-Teplické skály budí v člověku respekt. Přesto na jejich území vzniklo hned v počátcích kolonizace zdejšího kraje několik hradů. Nešlo však o žádné velkolepé stavby, jen o drobné hrádky využívající skalnatého terénu.

Na okraji skalních měst vznikly hrady Bischofstein a Adršpach, o něco hlouběji v Teplických skalách pak nalezneme zříceniny skalního hradu Střmen. 

Počátky hradu Střmen (někdy též Střemen) jsou zahaleny v mlze. Avšak tušíme, že se jeho historie psala po zhruba dvě stovky let.

Hrad vznikl pravděpodobně v polovině 13. století. Stopa vede k pánům erbu zlatého třmene, rodu jehož pravé jméno také neznáme. Označují se tak podle jejich erbu, jehož podobu známe: zlatý třmen na modrém poli. Počátky působení tohoto rodu v regionu jsou spjaty s (Českou) Skalicí (Petr ze Skalice je doložen k roku 1238, v polovině 13. století pak získali rozsáhlou oblast kolem  dolního a středního toku Úpy a horního toku Metuje.

Pravděpodobným stavebníkem hradu byl Rubín ze Skalice, o němž víme, že je k roku 1255 uváděn jako soused benediktinských majetků. Později přešel hrad do držení Jana Lucemburského, který také postavil nedaleký hrad Adršpach.

První písemná zmínku o hradu nalezneme v návrhu zemského zákoníku vzniklého na pokyn Karla IV. v letech 1350 - 1351. Onen dokument je dnes známý pod jménem Majestas Carolina. Střmen je v něm společně se sousedním Adršpachem uváděn mezi podmínečně zcizitelnými statky. Jinak je ale  listinných pramenů týkajících se existence hradu jako šafránu. 

Majitelé hradu se často střídali. Například kolem roku 1362 je v držení Tasa z Rýzmburka. Roku 1381 jej zakoupil Hynek z Dubé, a roku 1433  patřil do Držav Jana Krušiny z Lichtemburka. Nakonec se patrně stal jedním ze sídel loupeživých rytířů.

Obecně se soudí, že byl hrad zničen za husitských válek, případně později v roce 1447 (v seznamu hradů, které byly vykoupeny a pobořeny Slezany však uváděn není). V roce 1534 je v zemských deskách uváděn jako zbořený, v roce 1607 jako pustý.

A jak hrad vypadal? Nešlo rozhodně o stavbu podobnou Kosti či Kokořínu. Střmen patřil mezi typické strážní hrady a sloužil jako opevněný vojenský a pozorovací bod.

Stavitelé maximálně využili možností terénu: hrad zbudovali na rozlehlém skalním masivu nad hlubokými údolími Skalního potoka a jeho přítoku. O obranu před nepřáteli tak bylo víceméně postaráno.

Vysoká skalní věž pak posloužila za věž hradní, stačilo ji jen místy otesat a upravit. Pozornému oku ve skále neuniknou zářezy pro umístění trámů - tyto trámy pak nesly dřevěné pavlače a můstky.

Významnější budovou byl jen opevněný srub na menší skalce před skalní věží, šlo však nejspíš jen o roubené stavení propojené s věží dřevěným mostkem.

Dřevěné stavby podlehly rychlé zkáze. Laik si památek na existenci hradu nejspíš ani nepovšimne.

K bývalému hradu nás zavede odbočka z modře značeného placeného prohlídkového okruhu Teplickým skalním městem. Přístup je však poněkud náročnější - nejprve nás čekají více než dvě stovky schodů na hradní plošinu. A následně ještě výstup po žebříku na vrchol skalní věže. Z vrcholu se naskýtá vyhlídka na Teplické skály,  údolí Metuje a Teplice nad Metují.