Jdi na obsah Jdi na menu
 


Slavenské hřiby

9. 3. 2017

S houbařením je to těžké. Vzácně se urodí, že by se dalo sbírat kosou (zpravidla tehdy, když se vydáte do lesa jen tak nalehko - tedy bez košíku, a jak se ukáže záhy po prohledání všech kapes, i bez sáčku či něčeho podobného), avšak většinou bloudíte lesem sem a tam a nenarazíte na jedinou prašivku. A v zimě je to už úplná tragédie - to z těch jedlých rostou jen podivné dřevokazné houby. Ale kam se hrabe takový pařezník či penízovka na hřiby?

Existuje však jedno místo, kde hřiby rostou po celý rok. Navíc je určitě nepřehlédnete - dosahují výšky několika metrů. Ne, nenachází se v ochranném pásmu jaderné elektrárny v Černobylu, jak by se mohlo z údajů o rozměrech zdát. Ale jde o hřiby kamenné.

To místo se nazývá Slavenské hřiby a nachází se na hřebeni Broumovských stěn nad vesnicí Slavný v nadmořské výšce okolo 650 metrů.

V lese tu spatříme několik pískovcových skal nápadně podobných houbám. Až se nechce věřit, že je to dílo přírody, ale je tomu tak. Netradiční tvar způsobila rozdílná odolnost hornin: kompaktnější a odolnější svrchní vrstva - "klobouk houby" podléhá působení vnějších vlivů pomaleji než málo odolná "noha".

Zdejší kamenné hřiby jsou považovány za nejdokonaleji vyvinuté u nás. Nalezneme jich tu několik v různých stádiích vývoje. Zavede nás sem významová odbočka z červeně značené "hřebenovky", propojující zajímavá místa Broumovských stěn. Na okraji lokality se nachází vyhlídka na skály vystupující na svazích spadajících do Broumovské kotliny, mimo jiné na skalní útvar zvaný Čertova tchýně. 

TIP: skalní hřiby nalezneme i na dalších místech Broumovských stěn či v sousedních Stolových horách v Polsku (lokalita Skałne grzyby nad osadou Batorówek).

Přístup: nejsnáze z vesnice Slavný - autobusová zastávka (spojení i o víkendech), placené parkoviště - vzhůru k turistickému rozcestí Nad Slavným a dále po červené značce (směr Hvězda) k odbočce ke skalním hřibům (celkem cca 1,5 km jedna cesta)

Turistické možnosti

a) pěší turistické trasy 

červená Nad Hájkovou roklí - Supí koš - Hvězda

červená: Nad Slavným - Machovský kříž - Machov

Dopravní spojení

autobusová zastávka Suchý Důl, Slavný (1,5 km)