Jdi na obsah Jdi na menu
 


cyklobusy 2011

 

CYKLOBUSY V KRÁLOVÉHRADECKÉM KRAJI 2011

informace o provozu cyklobusů v roce 2012 ZDE

I toto léto budou křižovat silnice Královéhradeckého kraje specielní autobusy usnadňující dopravu do turisticky atraktivních míst Královéhradeckého kraje. Tyto autobusy samozřejmě nejsou určeny jen pro cyklisty, využít je může i zájemce bez jízdního kola. Co je tedy letos pro nás přichystáno?

CYKLOBUSY ORLICKÝCH HOR 2011

Hustá síť cyklobusů Orlických hor vstoupila zahájením provozu v sobotu 28.5.2011 již do své deváté sezóny. Využít můžete celkem 11 autobusových linek, jež jsou v provozu o sobotách, nedělích a svátcích až do 28. září. Pomohou nám dostat se k Masarykově chatě na Šerlichu, ale i na Mezivrší, Suchý vrch, či do obce Dolní Morava přímo pod Kralickým Sněžníkem

Změny oproti minulému roku:

  • nově mohou služeb cyklobusu využít i obyvatelé a návštěvníci Litomyšle. Ze zdejšího autobusového nádraží odjíždí v 7:15 spoj do Ústí nad Orlicí, Žamberka a Pastvin, končící na Šerlichu. O půl hodiny dříve, v 6:45, se pak nabízí spoj přes Ústí nad Orlicí, Lanškroun a Králíky do Dolní Moravy. Odpoledne se lze ze stejných míst vrátit zpět.
  • Na většině linek byly posunuty odjezdy ranních spojů, jedou o něco později
  • Na lince z Nového Města nad Metují do Pekla byl ubrán jeden pár spojů, nově naopak pojede po poledni autobus nad Pekelské údolí do Přibyslavi, odkud můžeme do pekla sejít po zelené nebo žluté turistické značce (pozor, po žluté je to sice zajímavá, ale poměrně náročná, obtížně schůdná stezka téměř pro kamzíky, za mokra rozhodně nedoporučuji). Kola se na lince přepravují uvnitř autobusu.
  • Z důvodu rekonstrukce silnice mezi Deštným v Orlických horách a Sedloňovem pojedou cyklobusy na linkách 1 a 5 po dobu uzavírky odklonem. Objížďka potrvá od 1. června až do konce srpna.

 

PODROBNÉ INFORMACE ZDE: http://www.euro-glacensis.cz/new/index.html

LINKA ČÍSLO 1 (Fialová): Jaroměř - Česká Skalice - Nové Město - Šerlich

LINKA ČÍSLO 2 (Hnědá): Nové Město nad Metují - Náchod - Zieleniec - Orlické Záhoří - Šerlich

 

rozsah provozu: 28.5.2011 až 28.9.2011, soboty neděle, svátky

dopravce: Orlobus, a.s.

 

Jedná se o mezinárodní linku umožňující poznat také polské pohraničí, zejména oblast Bystřických hor. Kromě toho je také výhodnou spojnicí Náchoda s Orlickým Záhořím. Jedná se také o nejrychlejší spojení z Náchoda na Šerlich, obzvláště po dobu uzavírky v Sedloňově.

Na lince neplatí tarif IREDO, cena z Náchoda na Šerlich je však stejná (nelze ale využít např. celodenní jízdenku apod.). Platit je možné jak v korunách, tak v polských zlotych. 

8:05

Nové Město nad Metují, Náchodská

11:35

8:15 Nové Město nad Metují, žel st I
 I Nové Město nad Metují, na Rychtě  11:30
 I Nové Město nad Metují, Malecí nemocnice  11:28
 I Nové Město nad Metují, Vrchoviny, rozc  11:26
 I Náchod, Staré Město, rozc  11:19
I Náchod, Okresní úřad  11:17
 8:45 Náchod, aut. st (odjezd)  11:15
 8:55 Kudowa Zdrój, d.k.  11:04
 9:01 Lewin Klodzki  10:58
 9:07 Ludowe  10:52
 9:09 Zieleniec, Kozia Halla  10:50
 9:16

Zieleniec, AWF

 10:43
 9:19 Zieleniec  10:40
 9:27 Lasówka, wieś  10:32
 9:32 Mostowice  10:27
 9:34 Orlické Záhoří, u kostela  10:25
 I Orlické Záhoří, Kunštát  10:24
 I Orlické Záhoří, Jadrná, II  10:23
 I Orlické Záhoří, Zelenka  10:22
 9:38  Orlické Záhoří, Bedřichovka  10:21
 I  Orlické Záhoří, odb. Trčkov  10:19
 9:45  Deštné v Orl. h., Šerlich, Masarykova chata  10:15
                                                                                                      

Tipy na výlet:

Nové Město nad Metují, Náchod: údolím Metuje do Pekla. V parných letních dnech poskytuje příjemný stín stezka romantickým, hluboce zaříznutým údolím řeky Metuje mezi Náchodem a Novým Městem. Můžeme jet cyklobusem do Náchoda a projít/projet celé údolí do Nového Města, nebo naopak dojet do Nového Města a vyrazit proti proudu řeky zpět do Náchoda. Zlatým hřebem výletu je chata v Pekle, umístěná v budově bývalého mlýna na soutoku Olešenky a Metuje, jež byla architektem Jurkovičem přestavěna do dnešní romantické podoby.

náročnost: malá, vhodné pro: pěší, cyklisty

Kudowa Zdrój: Lázně Kudowa jsou městečko hned za česko-polskou hranicí. Můžeme si odpočinout v lázeňském parku nebo se vydat po některé z celé řady cest do skalnatých Stolových hor (Góry Stolowe). Autobus však staví na kraji města u bývalé železniční stanice, pro návštěvu Kudowy je tedy lepší využít přeshraniční linku cyklobusů Kladským pomezím či pravidelných autobusů z Náchoda (oboje staví v centru lázeňské čtvrti přímo u okraje parku).

Lewin Klodzki: Lewin je malé městečko s pěkným, avšak poněkud chátrajícím náměstím. Dominantou města je mohutný železniční viadukt z počátku 20. století. Z Levína se můžeme vydat, klidnou silničkou okolo poutního místa Lasek Miejsky a hraniční přechod v Kutlu do Olešnice v Orlických horách, odkud se nabízí řada možností pokračování do severní části Orlických hor. Pěkná je také cesta podél Olešenky do Pekla. Pěší turisté mohou vystoupat po modré značce na vrch Lewińska Czuba a dále po červené do Kudowy /z cesty se naskýtajíkrásné výhledy na Stolové hory.

Ludowe: Asi půl kilometru od zastávky se nachází zřícenina hradu Homole, z níž se do dnešní doby dochovala část věže. Cyklisté mohou po silnici (pozor, poměrně frekventované!!!) sjet do lázní Duszniki Zdrój a odtud se vydat po některé z řady polských cyklotras.

Zieleniec, Kozia Halla: Po červené lze sejít do lázní Duszniki, Zastávka se nachází pár set metrů od hraničního přechodu Číhalka.

Zieleniec, AWF: zastávka na okraji Zielience. Od zastávky vede zeleně značená cesta na Vrchmezí

Zieleniec: Zieleniec je největší lyžařské středisko oblasti a rozkládá se přímo pod svahy Šerlichu. V létě je hlavním turistickým lákadlem nedaleké rašeliniště pod Zielenciem (Tortowisko pod Zielenciem). Prochází jím naučná stezka, zčásti vedená po povlových chodníčcích. Uprostřed pak stojí dřevěná rozhlednička. Přístup ze Zielencie je po zelené  značce.

Lasówka, Mostowice - z těchto míst je možno podniknout výpravy do Bystřických hor. Z hlavních atraktivit tohoto regionu bych zmínil dřevěné kostelíky v Nowe Bystrzyci a v Zalesie, turistickou chatu Jagodna v sedle Spalona či nepatrné zbytky pevnosti Fort Wilhelma.

LINKA 3: (Růžová linka) Jaroměř - Hradec Králové - Třebechovice pod Orebem - Dobruška -Šerlich

rozsah provozu 28.5 až 28.9.2011 soboty, neděle a svátky

dopravce: Orlobus, a.s.

Tato linka je pravidelně nejvytíženější

Jaroměř, Josefov, Korunní hradby 6:35 7:25 ...
Jaroměř, Josefov, nám. 6:37 7:27 ...
Nový Ples < 7:30 ...
Libřice < 7:35 ...
Černilov, kino < 7:42 ...
Librantice, ZD < 7:50 ...
Rasošky 6:41 < ...
Vlkov 6:43 < ...
Smiřice, žel.st. 6:50 < ...
Hradec Králové, Terminál HD 7:30 < 12:15
Blešno, obecní úřad 7:40 < 12:25
Třebechovice pod Orebem, Masarykovo nám. 7:50 8:05 12:35
Ledce I 8:11 12:41
Očelice I 8:16 12:46
Opočno, nám. 8:15 8:30 13:00
Dobruška, aut.st. 8:30 8:45 13:15
Bačetín 8:41 8:56 13:26
Kounov, hostinec 8:44 8:59 13:29
Deštné v Orl.h., Plasnice I 9:08 13:38
Deštné v Orl.h., odb. Špičák 8:54 9:09 13:39
Deštné v Orl.h., Národní dům 8:58 9:13 13:43
Deštné v Orl. h., Zákoutí, hot. Orlice 9:02 9:17 13:47
Deštné v Orl.h, Šerlich, Masarykova ch. 9:15 9:30 14:00
                                                                                                             

 

 CYKLOBUSY KLADSKÝM POMEZÍM 2011:

http://www.kladskepomezi.cz/page.php?sid=51

KRKONOŠSKÉ CYKLOBUSY 2011:

http://www.liberecky-kraj.cz/dr-cs/cyklobusy/krkonose/krkonosske-cyklobusy-2011.html

 CYKLOBUSY JINDE V ČR:

http://www.nakole.cz/clanky/691-kam-jezdi-cyklobusy-cechy.html

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

 

Z DALŠÍCH WEBŮ

REKLAMA